Polityka

MS: Ruszyło Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum Edukacji Prawnej. – To bardzo ważne działanie, które z całą pewnością wpłynie na świadomość prawną dzieci i młodzieży – podkreśla Michał Woś.

Placówka, która zaczyna pracę w odrestaurowanym gmachu Sądu Rejonowego – perle architektury województwa śląskiego, zajmie się edukacją prawną dzieci i młodzieży. Chce również pomagać w budowaniu odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Centrum zamierza współpracować ze szkołami i placówkami oświatowymi, prowadzić zajęcia z grupami szkolnymi – w tym wykłady i symulacje rozpraw – oraz organizować spotkania z sędziami i pracownikami sądu. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Centrum przygotowało też autorskie materiały lekcyjne, np. „Moja pierwsza wizyta w sądzie”.

Ministerstwo udostępniło także do wykorzystania kompletne zestawy lekcyjne, dotyczące m.in. legislacji, mediacji, nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Misja edukacyjna

Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje wiele ogólnopolskich inicjatyw dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przedsięwzięciami cieszącymi się dużym zainteresowaniem są: Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości – która uczy umiejętności analitycznego myślenia czy argumentacji prawnej; konkurs „Liga Sprawiedliwości” – gdzie młodzi ludzie wcielają się w zawody prawnicze czy konkurs „Postaw na mediację” – pozwalający poznać alternatywne metody rozwiązywania sporów.

Młodzi ludzie mogą także brać udział w konkursie „Stwórz ustawę, zmieniaj prawo” i poznawać technikę prawodawczą lub uczestniczyć w Młodzieżowej Radzie Sprawiedliwości, powstałej z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości.

Lekcje o prawie

Pracownicy Ministerstwa prowadzą też zajęcia dla szkół podstawowych w ramach programu „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej” oraz – dla szkół ponadpodstawowych – dla szkół ponadpodstawowych – lekcje w ramach programu „Problemy Prawa? Prosta Sprawa”. Cieszą się one ogromnym uznaniem.

W roku szkolnym 2020/2021 odbyło się łącznie 430 takich lekcji online dla dzieci i młodzieży. Zajęcia były prowadzone z uczniami z całego kraju, od września do czerwca. Dla szkół średnich zorganizowano niemal 300 spotkań online.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Rybnik

About Author

Może Ci się także spodobać

Polityka

Polska zorganizuje we wrześniu 2023 r. największe europejskie zawody branżowe dla młodych fachowców

8. edycja EuroSkills, która pierwotnie miała odbyć się we wrześniu 2023 r. w Sankt Petersburgu w Rosji, decyzją Stowarzyszenia WorldSkills
Polityka

Kliczko dla PAP: od rana do wieczora słyszymy dźwięk syren, ale życie powoli wraca do Kijowa

Samorządowiec zdalnie wziął udział w konferencji prasowej organizowanej przez Europejski Komitet Regionów w Brukseli. Zapytany przez PAP, jak wygląda obecnie
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ