Brak odpowiedniej ilości rąk do pracy dotyka w Rybniku kilka branż. Problemy ze znalezieniem pracowników mają m.in. niektóre firmy transportowe. Sprawdź, gdzie warto szukać tu zatrudnienia i jaki obrać kierunek rozwoju zawodowego, aby móc liczyć na stabilną pracę od ręki.
W Rybniku brakuje pracowników z branży medyczno-opiekuńczej
Aktualne ogłoszenia o pracę w Rybniku zawierają wiele ofert zatrudnienia m.in. dla przedstawicieli zawodów medyczno-opiekuńczych. Miasto i cały powiat rybnicki notują braki w odpowiedniej ilości pracowników z sektora ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Mieszkańcy Rybnika się starzeją, do tego dochodzą skutki epidemii, rośnie również świadomość społeczna, co do wagi i możliwości dbania o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
Wszystko to przekłada się na ciągle wysokie zapotrzebowanie na usługi opiekuńczo-medyczne w regionie. Jednocześnie młodzi mieszkańcy miasta nie wybierają kształcenia w zawodach związanych z medycyną i opieką — w branży brakuje zastępowalności pokoleniowej, większość obecnych kadr jest w wieku przedemerytalnym. Kandydatów odstraszają ciężkie warunki pracy i relatywnie niskie zarobki.
Wszystko to sprawia, że Barometr Zawodów, jako jedną z najbardziej deficytowych profesji w Rybniku, wskazuje pielęgniarki i położne. To jeden z zawodów przyszłości w regionie, w którym zatrudnienie jest i będzie w najbliższych latach zapewnione od ręki. Pracę od zaraz znajdą także inni przedstawiciele sektora medycznego i okołomedycznego. Mowa zwłaszcza o fizjoterapeutach i masażystach, lekarzach różnych specjalizacji, ratownikach medycznych oraz psychologach i psychoterapeutach.
Praca od zaraz dla doświadczonych fachowców technicznych
Kolejną grupą zawodową, którą charakteryzuje głęboki i długotrwały deficyt pracowników, nie tylko w samym Rybniku, ale i w skali ogólnokrajowej, są fachowcy techniczni i przedstawiciele zawodów ogólnobudowlanych. W mieście i okolicach jedne z największych braków notuje właśnie branża budowlana, która nieustannie się rozwija. Wzrasta także zapotrzebowanie na usługi remontowe.
Potrzebni są przede wszystkim pracownicy ogólnobudowlani oraz do robót wykończeniowych, ale zatrudnienie od ręki znajdą także wykwalifikowani dekarze i blacharze oraz murarze i tynkarze. Pracodawcy poszukują osób zaangażowanych w powierzane obowiązki, bez nałogów, z praktycznymi umiejętnościami, doświadczeniem i uprawnieniami. Najbardziej cenione są osoby posiadające szeroką wiedzę, tzw. “złote rączki”, które potrafią łączyć obowiązki z kilku dziedzin technicznych.
Na rynku funkcjonują kandydaci chętni do pracy, którzy jednak wymagają uprzedniego przeszkolenia. Doświadczeni fachowcy, ze względu na lepsze warunki zatrudnienia, często wybierają emigrację zarobkową do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Również zbyt mała liczba uczniów, w stosunku do potrzeb lokalnego rynku, podejmuje kształcenie w zawodach technicznych. Młodych odstrasza m.in. funkcjonowanie szarej strefy, umowy cywilnoprawne, ciężka praca fizyczna i zbyt niskie zarobki.
Kto jeszcze może liczyć na pracę od ręki w Rybniku?
W mieście występuje zwiększone zapotrzebowanie na posiadaczy uprawnień do kierowania samochodami ciężarowymi i ciągnikami siodłowymi. W praktyce najczęściej poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kategorii C oraz C+E. Firmy potrzebują pracowników gotowych do realizowania długich, nawet kilkutygodniowych tras międzynarodowych, a także kierowców budowlanych z odpowiednimi uprawnieniami.
W Rybniku brakuje również instruktorów nauki jazdy. Kierowcy, którzy chcą znaleźć pracę związaną z zasiadaniem “za kółkiem” muszą zatem postawić na uczestnictwo w wymaganych kursach i zdobywanie koniecznych uprawnień. Barometr Zawodów wskazuje, że w Rybniku nie ma także wystarczająco dużo chętnych do wstępowania w szeregi służb mundurowych. Istnieje możliwość przyjęcia w struktury policji, ale można również podjąć zatrudnienie jako funkcjonariusz celny albo funkcjonariusz ochrony granic.
Co ciekawe, lokalny rynek pracy przyjmie także większą liczbę fryzjerów i fryzjerek oraz kosmetyczek i kosmetologów. Na pewną pracę w Rybniku mogą liczyć również analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych. Największy deficyt dotyka zwłaszcza analityków systemów komputerowych. Osoby z wykształceniem związanym z branżą IT i pokrewnymi często wybierają zatrudnienie w większych ośrodkach miejskich, gdzie mają zagwarantowane lepsze zarobki i atrakcyjniejsze perspektywy rozwoju.
W tych zawodach nie znajdziesz pracy w Rybniku
Barometr Zawodów prognozuje również, w jakich branżach lepiej nie szukać pracy w Rybniku. Na lokalnym rynku zatrudnienia występuje nadwyżka filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców. Firmy z miasta i okolic nie zgłaszają tyle zapotrzebowania na powyższych absolwentów studiów wyższych. W rejestrach osób bezrobotnych dominują także pedagodzy oraz pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. Dla przedstawicieli tych profesji również nie ma w 2022 roku wystarczającej ilości miejsc pracy w Rybniku i najbliższym powiecie.