Polityka

Trwa nabór w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. Szansa dla samorządów

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 jest dedykowany instytucjom z całej Polski, w szczególności władzom publicznym (władze centralne, samorządy regionalne i lokalne), instytucjom publicznym i uczelniom wyższych, instytucjom otoczenia biznesu czy NGO

„Jeśli zmagają się Państwo z wyzwaniem, które mogłoby być rozwiązane dzięki współpracy z innymi krajami i skorzystaniu z ich doświadczenia, zachęcamy do udziału w programie, który oferuje 80% dofinansowania zaplanowanych działań. Ponadto mogą Państwo otrzymać dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu, dzięki czemu przy małym nakładzie finansowym stworzyć innowacyjny region” – podkreślono w komunikacie resortu.

MFiPR zwróciło uwagę, że program bardzo mocno akcentuje wykorzystanie cyfryzacji w usługach publicznych, dlatego główną grupą docelową projektów są jednostki samorządu terytorialnego.
 
Jednocześnie resort przypomniał, że obecnie trwa nabór na dofinansowanie projektów małych i głównych w programie. Wnioski można składać do 26 stycznia br. (do 5 stycznia należy złożyć pierwszy obligatoryjny dokument).

Więcej o dofinansowaniu projektów małych oraz o zasadach naboru można dowiedzieć się podczas  spotkania, które odbędzie się 20 grudnia br.
Przykłady projektów z udziałem gmin i miast, które mogą być inspiracją do uczestnictwa w programie:

Gmina Doruchów poprawiła zdolności oczyszczania istniejącej w gminie oczyszczalni, która zmagała się z dużą ilością ścieków przemysłowych. Znaleziono rozwiązanie na problem oczyszczalni i dofinansowano nowy ciąg mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków przemysłowych, co znacząco poprawiło jakość ścieków odprowadzanych do pobliskiego potoku.

Gmina Sokoły zbudowała przydomową oczyszczalnię ścieków przy szkole i partycypowała w stworzeniu narzędzia informacyjnego, które ma pomóc właścicielom domów znaleźć skuteczne urządzenia do oczyszczania ścieków i w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzić pieniądze i czas.

Gmina Suwałki zrealizowała działania mające na celu poprawę i ochronę zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki działaniom pilotażowym, przedszkole zostało wyposażone m.in. w urządzenia VR, a mieszkańcy skorzystali z wydarzeń i kampanii promujących zdrowy styl życia.

Miasto Leszno poprawiło efektywności energetyczną oczyszczalni, która była w 100% uzależniona energetycznie od dostawców zewnętrznych. Dzięki rozwiązaniom wypracowanym w ramach projektu i jego przetestowaniu, oczyszczalnia mogła uniezależnić się częściowo w zakresie energii elektrycznej i cieplnej.

Miasto Rybnik stawiło czoła marnowaniu żywienia w stołówkach szkolnych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Rybnik

About Author

Może Ci się także spodobać

Polityka

Polska zorganizuje we wrześniu 2023 r. największe europejskie zawody branżowe dla młodych fachowców

8. edycja EuroSkills, która pierwotnie miała odbyć się we wrześniu 2023 r. w Sankt Petersburgu w Rosji, decyzją Stowarzyszenia WorldSkills
Polityka

MS: Ruszyło Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ