Praca Rybnik

Gdzie w Rybniku najłatwiej pracę mogą znaleźć uchodźcy z Ukrainy?

Obecnie obywatele Ukrainy mają swobodny dostęp do polskiego rynku zatrudnienia. Praca dla uchodźców z tego kraju czeka także w Rybniku i powiecie rybnickim. Podpowiadamy, w jakich branżach najłatwiej o zatrudnienie oraz gdzie najlepiej szukać ofert pracy w Rybniku.

Praca dla Ukraińców – zasady

Dla przypomnienia, zatrudnienie w Polsce może podjąć Ukrainiec, który:

  • ma ważny tytuł pobytowy bądź
  • przybył do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 r. i zadeklarował chęć pozostania w Polsce.

Do podjęcia pracy niezbędny jest numer PESEL. Wniosek o PESEL można złożyć w każdym urzędzie gminy. Powyższe zasady obowiązują także nieposiadających obywatelstwa polskiego małżonków Ukraińców, którzy przyjechali do Polski w związku z konfliktem zbrojnym prowadzonym na terytorium Ukrainy.

Uchodźcy nie mogą być dyskryminowani przez polskie firmy. W szczególności mogą korzystać z pełnych praw pracowniczych, np. do wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę / minimalna stawka godzinowa, a także płatnych urlopów czy wynagrodzenia chorobowego. Polscy pracodawcy mogą przyjmować Ukraińców na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia. Każda umowa z pracodawcą powinna zostać przetłumaczona na język zrozumiały dla kandydata (np. ukraiński, rosyjski lub inny).

Praca w Rybniku i okolicy – możliwości zawodowe

Cudzoziemcy poszukujący pracy w Polsce powinni wiedzieć, że sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim jest korzystna. W województwie tym notuje się rekordowo niskie bezrobocie (stopa bezrobocia na poziomie 3,8% w końcu września 2022 r., przy wskaźniku ogólnopolskim – 5,1%, źródło: GUS). Jest to region silnie uprzemysłowiony, w którym obecnie dynamicznie rozwijają się też takie branże jak IT, fintech czy usługi dla biznesu.

Oczywiście dostępność pracy różna jest w poszczególnych częściach województwa. W ocenie swoich szans na szybkie znalezienie pracy w powiecie rybnickim i w Rybniku może pomóc badanie Barometr zawodów. Jest to coroczna prognoza zapotrzebowania kadrowego firm działających w określonym mieście, powiecie, województwie bądź w skali ogólnopolskiej.

Zgodnie z badaniem, w 2023 r. na rynku pracy w Rybniku spodziewane jest wysokie zapotrzebowanie na pracowników służb mundurowych, a także nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu. Prognozuje się też, że liczne oferty typu praca Rybnik będą kierowane do:

  • specjalistów IT – analityków, testerów oprogramowania, operatorów systemów komputerowych,
  • kierowców – autobusów, ciężarówek,
  • budowlańców – monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych,
  • przedstawicieli zawodów medycznych i opiekuńczych – lekarzy, fizjoterapeutów, masażystów, pielęgniarek, położnych, psychoterapeutów,
  • pracowników branży beauty – kosmetyczek, fryzjerów,
  • pracowników branży edukacyjnej – nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, instruktorów nauki jazdy,
  • samodzielnych księgowych.

W części z tych zawodów możliwe jest podjęcie zatrudnienia bez znajomości lub z ograniczoną znajomością języka polskiego. Umiejętność komunikowania się po polsku znacząco poszerza jednak możliwości na rynku pracy. W Rybniku prowadzone są bezpłatne kursy językowe dla Ukraińców – warto sprawdzić zakładkę Darmowe kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy na stronie Starostwa Powiatowego w Rybniku.

Wiadomości Rybnik

About Author

Może Ci się także spodobać

Praca Rybnik

Sosnowiec, Pszczyna, Goczałkowice Zdrój: Pracownik Działu Gospodarczego

Pracownik Działu Gospodarczego U W A G A  ! ! ! Aplikacje bez klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych nie
Praca Rybnik

Oferta pracy na stanowisko – Pracownik magazynu wysokiego składu (Pszczyna, Goczałkowice Zdrój)

Pracownik magazynu wysokiego składu U W A G A  ! ! ! Aplikacje bez klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ