Polityka

Minister Ziobro dołączył do Solidarności Górniczej w Katowicach

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o spotkaniu Ministra Zbigniewa Ziobry z przedstawicielami Solidarności Górniczej w Katowicach.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że Polska nie może sobie pozwolić na narzucane przez Unię Europejską założenia pakietu energetyczno-klimatycznego, gdyż oznaczałoby to wzrost cen energii, a także inflacji oraz wzrost kosztów życia obywateli.

Minister wskazał, że dlatego ważne jest obronienie polskiego węgla, który gwarantuje Polakom dostęp do najtańszego prądu, a także jest rękojmią naszej energetycznej suwerenności.

Minister Zbigniew Ziobro podczas swojej odwiedziny w Katowicach miał okazję spotkać się z przedstawicielami polskiego sektora górniczego. Przybyli do niego delegaci z całych polskich kopalń, a przedtem minister odwiedził między innymi kopalnie w Bełchatowie, Jastrzębiu-Zdroju i Turowie.

Utrzymując wsparcie dla polskich interesów, musimy być konkurencyjni i zapewnić Polakom dostęp do rozsądnej cenowej energii. Zbigniew Ziobro podkreślił, że właśnie w tym celu przygotowano szczegóły dalszej współpracy z przedstawicielami górniczej Solidarności, a my będziemy konsekwentnie wdrażać ustalone cele.

Brukselscy urzędnicy często priorytetyzują doraźne polityczne korzyści kosztem bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich UE. Dlatego Polska powinna nadal dbać o strategiczny sektor górnictwa, aby zapewnić długofalowe i stabilne bezpieczeństwo energetyczne.

Chcemy zapewnić wszystkim Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Nie dopuścimy do sytuacji, w której w zimowych miesiącach będą występowały przerwy w dostawach prądu z powodu unijnych regulacji. Jest to naszym obowiązkiem, aby chronić interesy naszego kraju, obywateli oraz rodzimych podmiotów z sektora górnictwa i energetyki – powiedział Zbigniew Ziobro w Katowicach.

Na spotkaniu z przedstawicielami kopalń obecni byli Minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik oraz wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs. Minister Wójcik zaznaczył, że Śląsk to region, w którym koncentruje się wiele gałęzi przemysłu i dlatego wypracowanie wspólnej strategii rozwoju górnictwa jest tak ważne.

Polska ma ogromny potencjał w kwestii wykorzystania węgla kamiennego i brunatnego. Węgiel, który produkują nasze elektrownie i elektrociepłownie, a także stanowi dostawę dla odbiorców indywidualnych, powinien być wytwarzany w kraju – dzięki temu będziemy w stanie zapewnić naszym obywatelom niezależność energetyczną i bezpieczeństwo. Inwestycje w górnictwo wzmocnią pozycję Polski jako kraju, który niezależnie kontroluje swoje zasoby, a to przełoży się na niskie ceny prądu dla Polaków. Niestety, UE nadal narzuca nam narzucając kurs polityki energetyczno-klimatycznej, która jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Transformacja energetyczna powinna być wdrażana z poszanowaniem interesów obywateli, a korzyści płynące z niej powinny być dostępne dla wszystkich.

Górnicy w naszym kraju to grupa ludzi wyjątkowo zaangażowana w kwestie narodowe, stanowiąc wzorzec pracowitości. Zasługują oni na szczególną ochronę ze strony społeczeństwa.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawcę bez żadnych zmian w ich treści. PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu, chyba że zostanie to określone w art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Rybnik

About Author

Może Ci się także spodobać

Polityka

Polska zorganizuje we wrześniu 2023 r. największe europejskie zawody branżowe dla młodych fachowców

8. edycja EuroSkills, która pierwotnie miała odbyć się we wrześniu 2023 r. w Sankt Petersburgu w Rosji, decyzją Stowarzyszenia WorldSkills
Polityka

MS: Ruszyło Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ