Polityka

Nowe mieszkania z dopłatą BSK w Rybniku: 23 inwestycje dla mieszkańców

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że do władz Rybnika trafiła dotacja na remonty i przebudowę mieszkań komunalnych w wysokości 4 mln zł. Przy ulicy Zebrzydowickiej powstaną 23 mieszkania, które trafią do najbardziej potrzebujących dzięki wsparciu państwa przekazanemu przez Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy.

„Jako mieszkańcy Rybnika, którym nie udało się spełnić kryteriów programu Pierwsze Mieszkania, ani nie stać nas na kredyt ani na najem na warunkach rynkowych, jesteśmy mile zaskoczeni, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza wsparcie dla budownictwa czynszowego. Oznacza to, że będziemy mieli wreszcie realną możliwość zamieszkania na swoim!” – powiedział minister Waldemar Buda.

Fundusz Dopłat to narzędzie, które pomaga w zwiększeniu liczby mieszkań przeznaczonych dla ludzi o niskich i przeciętnych dochodach, jak również dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Środki na jego finansowanie pochodzą z budżetu państwa, a minister rozwoju i technologii jest dysponentem tych środków. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela bezzwrotnych grantów z Funduszu Dopłat.

Od 2007 do 2015 r. w województwie śląskim złożono 159 wniosków o dofinansowanie, o łącznej wartości 50 mln zł. Projekty te doprowadziły do powstania 1 818 lokali mieszkalnych, 133 miejsc w noclegowniach oraz 147 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych.

W okresie 2016-2023 z województwa śląskiego złożono 273 wnioski i przyznano wsparcie w kwocie 956 mln zł. Dzięki temu udało się stworzyć 6 078 mieszkań, 20 miejsc w noclegowniach oraz 199 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych.

Rząd zapewnia silne wsparcie rynku budownictwa socjalnego i komunalnego w 2023 roku. Program ten świadczy o szczególnej trosce rządu o poprawę jakości mieszkalnictwa w Polsce. Budżet tego programu wynosi aż 1,65 miliarda złotych, a pieniądze zostały już rozdysponowane do gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych.

Za pośrednictwem rządowego programu wsparcia powstanie 7 009 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 285 miejsc w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach. To pozwoli na zapewnienie wysokiego standardu mieszkaniowego i poprawę jakości życia mieszkańców Polski.

Ponad 154 miejsca dla osób bezdomnych oraz 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach będą powstawać dzięki dofinansowaniu z Funduszu w wysokości ok. 2,2 mld zł w latach 2021 i 2022.

PAP SA publikuje komunikaty bez ingerencji w treść, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Autor komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Rybnik

About Author

Może Ci się także spodobać

Polityka

Polska zorganizuje we wrześniu 2023 r. największe europejskie zawody branżowe dla młodych fachowców

8. edycja EuroSkills, która pierwotnie miała odbyć się we wrześniu 2023 r. w Sankt Petersburgu w Rosji, decyzją Stowarzyszenia WorldSkills
Polityka

MS: Ruszyło Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ