Nauka

Celtowie na Śląsku – odkryta kostka do gry

Ekscytującymi odkryciami z terenu celtyckiej osady w Samborowicach (Śląskie) jest żelazna fibula – najstarszy odnaleziony dotąd w Polsce dobrze zachowany rodzaj ozdobnej zapinki do spinania szat – oraz dwie relikty budowli zwanych półziemiankami.

Celtowie osiedlili się na południu Polski w kilku miejscach, włączając w to płaskowyż głubczycki, czyli okolice Raciborza (znajdującego się w południowo-zachodniej części woj. śląskiego). Ich obecność trwała od końca V w. do końca II w. p.n.e.

Od jedenastu lat trwają badania wykopaliskowe, których kierownictwo sprawuje dwoje archeologów: Jacek Soida, kustosz Działu Archeologii w Muzeum Śląskim oraz dr Przemysław Dulęba z Uniwersytetu Wrocławskiego.

We wnętrzu półziemianki odkryto w tym roku coś, co pozostawiło wszystkich z podziwem – niewielką kostkę do gry w kości, której pochodzenie datuje się na przełom III i II w. p.n.e. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Jacka Soidy dla serwisu Nauka w Polsce.

„To najstarsza kostka do gry znaleziona dotąd na obszarze Polski” – podkreślił archeolog.

Zabytek to obiekt wykonany z kości lub poroża w kształcie prostopadłościanu. Według Soidy, ponieważ było bardzo małe prawdopodobieństwo, że kostka upadnie na krótsze boki, wartości 3, 5, 4 i 6 zazwyczaj nadawano dłuższym bokom.

Zabytek to prostopadłościan wykonany z kości lub poroża. Teoretycznie, jak wyjaśniał Soida, istnieje mała szansa na rzucenie kostką tak, aby upadła na mniejsze boki. Zazwyczaj większe boki oznaczano wyższymi wartościami (3, 5, 4 i 6).

Zabytek to obiekt wykonany z kości lub poroża, który przybiera kształt prostopadłościanu. Według Soidy, istniała stosunkowo niska możliwość, że kostka upadnie na krótsze boki, dlatego wartości 3, 5, 4 i 6 nadawano zazwyczaj dłuższym bokom.

„Zdarzały się jednak odstępstwa od tej reguły i tak w przypadku kostki z Samborowic boki oznaczono jedynie dwoma najwyższymi wartościami – 5 i 6. Nie mamy pewności, czy było to fałszerstwo, czy też wykorzystywano przedmiot do nieznanej nam dzisiaj gry” – dodał Soida.

Niedawno, archeolodzy z odkryli starożytną kostkę do gry pochodzącą z okresu celtyckiego. Znalezisko, datowane na VI w. p.n.e., pozwoliło badaczom głębiej zrozumieć sposób życia Celtów.

Kostka do gry została odnaleziona w jednym z grodzisk na terenie województwa śląskiego. To kawałek kamienia o wymiarach około 5 cm i nieregularnym kształcie. Na jednej ze stron wyryto 6 oczek.

Znalezisko to dowodzi, że Celtowie znali zabawę, którą dziś znamy jako kostkę do gry. Jest to jeden z wielu przykładów, jak ich życie było złożone i pełne różnorodnych działań.

Archäologen haben kürzlich einen alten Würfel aus der keltischen Zeit entdeckt. Das Fundstück, das auf das 6. Jahrhundert v. Chr. datiert wurde, erlaubte es den Forschern, das Leben der Kelten tiefer zu verstehen.

Der Würfel wurde in einer der Siedlungen im Schlesischen Gebiet gefunden. Es handelt sich um ein kleines Stück Stein, das etwa 5 cm groß ist und eine unregelmäßige Form hat. Auf einer Seite sind 6 Punkte eingraviert.

Dieser Fund beweist, dass die Kelten ein Spiel kannten, das heute als Würfelspiel bekannt ist. Es ist ein weiteres Beispiel dafür, wie vielfältig ihr Leben war.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wiadomości Rybnik

About Author

Może Ci się także spodobać

Nauka

Gala BIGO Awards 2022 zorganizowana w celu uhonorowania wyjątkowych twórców i zaprezentowania wirtualnej przyszłości

WARSAW, Poland, 10 stycznia 2022 r. /PRNewswire/ — BIGO Technology, jedna z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych, jest organizatorem trzeciej
Nauka

Wysokiej klasy telewizory OLED marki KONKA trafiają po raz pierwszy na europejski rynek

SHENZHEN, Chiny, 28 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ — KONKA Group Co., Ltd. („Spółka”; 000016.SZ), czołowa firma technologiczna, dostarczyła pierwszy transport
Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Zarządzanie cookies
AKCEPTUJĘ